Urok drewna i rylca

Grafika, cykl za jednym zamachem

W naszym kraju zima sprzyja długiej i mozolnej pracy. Grafika jest jedną z bardziej czasochłonnych i mozolnych dziedzin sztuki. Przy Drzeworycie sztorcowym, (Drzeworyt sztorcowy – Wikipedia, wolna encyklopedia) gdy idziemy na żywioł i wycinamy bez przenoszenia projektu, łatwo jest o zagubienie charakteru środków plastycznych. Odstęp czasu pomiędzy odbijaniem pierwszej a ostatniej matrycy będzie liczony w miesiącach. Aby temu zaradzić, dobrze jest wycinać cały cykl na bardzo długiej matrycy, którą potem dzielimy na mniejsze prace. W ten sposób uzyskujemy całkowicie spójny stylistycznie ciąg prac o zróżnicowanej kompozycji.

Niespodzianka w Marcu.

Zatem w taki dzień miło jest zrobić coś, co lubimy i nie będzie to oglądanie serwisów, tylko coś produktywnego, co da nam prawdziwego pozytywnego kopa.

Dla mnie taką rzeczą jest odbijanie i kończenie długo opracowywanych grafik.

Cały obraz na jednej matrycy.

Podczas cięcia matrycy należy zachować najwyższą ostrożność i cierpliwość. To nie jest praca na piętnaście minut. Należy odnaleźć najkorzystniejsze podziały kompozycyjne.

Powstanie pięć matryc. Będą stanowiły podstawę całego cyklu.

Drukowanie

Zanim zacznę łączyć je z innymi technikami, zostaną odbite jako samodzielne grafiki.

Ograniczenie warsztatu, w postaci pozbycia się wielkich pras drukarskich i skomplikowanych procedur, ułatwia skoncentrowanie się na poszukiwaniach artystycznych.
Matryca przed nadaniem farby.

Znam wiele osób, które poświęcają ogrom czasu i energii na poszukiwanie dziwnych materiałów. Nietypowych rozwiązań warsztatowych. Często okazuje się, że pożerają one zasoby i czas, bez oczekiwanych efektów. Tak naprawdę najważniejsza jest decyzja i konsekwencja. Musimy zdecydować, w jakich obszarach sztuki chcemy się poruszać, jak rozwijać. W druku tradycyjnymi technikami graficznymi konceptualizm nie ma racji bytu. Wszystko musi być przepracowane i wypracowane na płaszczyźnie.

Dlatego uważam, że niczego lepszego od ognia już się nie wymyśli. Więc zamiast szukać nowych technik, koncentruję się na dobrych sprawdzonych rozwiązaniach. Do odbicia grafiki użyłem swojej ręcznej prasy Slama, która stała się stałą składową mojego warsztatu. (niezwykle-czeskie-wynalazki- % – Burin and Wood % (graphic-thunder.com)

Po lewej stronie matryca, po prawej odbitka. Użyłem farby Ruber Base i Papieru Daler Rowney 250g

Oczywiście nie zdradzę jak z pięciu matryc wyczarować 15 grafik dużego formatu, każdy ma swoje tajemnice.

Jedna odpowiedź do „Grafika, cykl za jednym zamachem”

  1. […] to jedna z matryc z poprzedniego wpisu. Grafika, cykl za jednym zamachem – Burin and Wood % (graphic-thunder.com). W tym stanie matrycy, uzyskamy odbitkę z małą ilością kontrastów zdominowaną przez […]

Leave a Reply

%d bloggers like this: