Urok drewna i rylca

Odzysk starych matryc

Zanim przejdziemy do materiałów tak szlachetnych, jak BUKSZPAN warto porozmawiać o recyklingu starych matryc.

Resingrave syntetyczny zamiennik drewnianej matrycy, wynaleziony przez Richarda Woodmana. Obecnie materiał bardzo trudny do zdobycia pan Richard przeszedł na emeryturę. Matryce były do kupienia w krajach anglosaskich. Jest to najlepszy dostępny syntetyczny materiał do sztorcu.

Na czterech widocznych matrycach, uczyłem się podstaw. Nie stanowią wielkiej wartości artystycznej. Grubość materiału pozwala, zeszlifować warstwę i uzyskać nietkniętą matrycę.

Potrzebujemy twardego perfekcyjnie równego podłoża oraz specjalnej techniki szlifowania. Proces jest czasochłonny i wymaga cierpliwości i uwagi. Na przygotowanie paru matryc potrzeba kilku dni.

Oczywiście nie szlifuję ich ot, tak sobie. Dwie z nich zostaną użyte do zbudowania światła i waloru w moim starym drzeworycie. Jest wycięty w lipie, klasyczny drzeworyt langowy. Otrzymałem tę matrycę około 2004 roku i to jest pierwszy drzeworyt, jaki wykonałem w życiu. W owym czasie nie bardzo wiedziałem jak zamknąć ten obraz. Trafił na sitodruk. Teraz jednak nadszedł czas, żeby połączyć stare z nowym. Mój pierwszy drzeworyt z tym, co robię teraz. Oczywiście proces będzie wymagający i czasochłonny, dlatego na pocieszenie mam filmik, który pokazuje średnie tempo pracy.

Praca nad ilustracją do Tolkiena. Już jako dziecko marzyłem o tym, żeby stworzyć własne ilustracje do trylogii, pominę milczeniem te okropne filmy i to, co się stało z twórczością Tolkiena, czyli maksymalna komercjalizacja, w tamtym czasie nie było żadnych filmów z trylogii. Pracuję w jednej z ostatnich matryc Resingrave. W najbliższych dniach postaram się nadgonić i pokazać proces odbijania i samą odbitkę.

Leave a Reply

%d bloggers like this: